Projekt Nadácie otvorenej spoločnosti
späť na zoznam

Obsah a úroveň verejného diskurzu je biedna, potrebovali by sme viac relácií ako je Lampa.


Sedel v porote Novinárskej ceny, ktorá reláciu Pod lampou určila ako víťaza kategórie Najlepší rozhovor, beseda, diskusia v elektronických médiách. Teraz sme Miroslava Kollára oslovili, aby sa vyjadril k stopnutiu ocenenej relácie v našej verejnoprávnej televízii.


Čo bolo dôvodom, že ste reláciu Pod Lampou vybrali za víťaza v danej kategórii?
Porota ocenila prvým miestom konkrétnu Lampu s Karolom Sidonom pod názvom Svet rabína -- ako najlepšiu diskusnú reláciu z tých, ktoré boli do súťaže v minulom roku prihlásené. Oficiálne zdôvodnenie poroty znelo:
 
„Porota udeľuje cenu za originálne vedenie rozhovoru, v ktorom moderátor dokázal nájsť k hosťovi cestu a pre divákov odkryť aj doteraz neznáme časti života a pocity inak veľmi známeho respondenta. Moderátor je v rozhovore svojmu hosťovi partnerom, pričom sa nesnaží opanovať priestor. Síce zjavne poučený, napriek tomu v otázkach v dobrom slova zmysle „jednoduchý", veľmi dobre reaguje na možnosti, ktoré rozhovor poskytuje a tak sa dostane spovedanému hlbšie pod kožu. Čo, vďaka empatickému prístupu, hosť nevníma agresívne a preto sa dostávame až do intímnych zákutí jeho života, bez toho, aby v akejkoľvek časti relácie takýto nájazd „na hlbinu" pôsobil nevhodne. Oceňujeme tiež umenie využívať v rozhovore pomĺk a ticha. Hoci ide v tomto žánri o rizikovú metódu, v uvedenom prípade ju moderátor zvládol v prospech rozhovoru a teda aj divákov."
 
Myslíte si, že kritika riaditeľa RTVS V. Miku bola oprávnená a dôvody, ktoré uviedol boli tak závažné, že  stiahnutie relácie bola jediná možnosť?
Som už dva roky mimo diania v RTVS, preto nepoznám skutočné dôvody, pre ktoré sa generálny riaditeľ Mika chce zbaviť Lampy. Ja už som jedno zrušenie Lampy v priamom prenose za riaditeľa Hrehu zažil a chápem, že niektorí riaditelia majú s reláciou tohto typu problém, keďže čelia vonkajším tlakom, a navyše majú zložitú komunikáciu s jej autormi. A tak si možno jedného dňa povedia, že menším „problémom" bude reláciu zrušiť, ako opakovane riešiť všelijaké menšie či väčšie, interné či externé konflikty. Riaditeľ RTVS má na jednej strane právo sa rozhodnúť, na druhej strane ale musí niesť dôsledky a počítať aj s reputačnými rizikami, ktoré takéto rozhodnutie preňho osobne aj pre RTVS prináša. Ak sa však už takto rozhodol, tak by som uvítal, keby to RTVS povedala priamo a vyhli by sme sa hrám a tancom, ktoré okolo Lampy sledujeme v posledných týždňoch.
 
Je dôležité, aby takáto relácia mala miesto v slovenskom mediálnom priestore (najmä v RTVS)?
Samozrejme, že diskusná relácia tohto typu má miesto v slovenskom mediálnom priestore a nielen jedna. Pretože obsah a úroveň verejného diskurzu je biedna a práve médiá verejnej služby môžu verejný diskurz kultivovať.

späť na zoznam
-->
Váš internetový prehliadač je zastaralý

Pre správne zobrazenie stránky si prosím aktualizujte svoj interentový prehliadač. Aktualizovať prehliadač

×