Projekt Nadácie otvorenej spoločnosti

Správy

Martin Milan Šimečka: Osobnosť slovenskej žurnalistiky


 
Alexej Fulmek, CEO Petit Press
 
Porota v zložení Iveta Radičová, Zuzana Szatmary, Rudolf Chmel a Alexej Fulmek sa rozhodla udeliť cenu Osobnosť slovenskej žurnalistiky Martinovi Milanovi Šimečkovi za dlhodobú profesionálnu úroveň novinárskej práce.  
Porota ocenila najmä celospoločenský prínos novinárskej činnosti Martin M. Šimečku a jeho obhajobu demokratických princípov fungovania spoločnosti. Milan je predstaviteľom kritickej a nezávislej žurnalistiky, ale rovnako aj výborný spisovateľ so silným morálnym akcentom. Vo svojom profesionálnom živote viedol ako šéfredaktor tri redakčné kolektívy (Domino fórum, denník SME a Respekt). Pred Nežnou revolúciou publikoval v samizdate a po revolúcii v mnohých novovznikajúcich slobodných médiách.

čítaj viac

Pavel Ličko (1922-1988): politický väzeň normalizačného režimu


 
Matúš Kostolný
 
Pavel Ličko bol prekladateľ a novinár. Prekladal z ruštiny a angličtiny. Ako novinár najčastejšie písal o literatúre. Bol prvý slovenský novinár, ktorého komunisti zavreli do väzenia po invázii v auguste 1968. Prekážal im, lebo preniesol z Ruska na Západ dovtedy nevydané knihy Alexandra Solženicyna a ako novinár hovoril pre zahraničné médiá o tom, čo sa deje v Československu po okupácii.

čítaj viac

Agneša Kalinová: energická nepoddajnosť


Foto: Ľubica Lacinová

Júlia Sherwood

Keď sa čoskoro po auguste 1968 normalizačný režim pustil do likvidácie slobody tlače, medzi prvými médiami, ktoré si vzal na mušku, bol Kultúrny život. Časopis si zmenil názov na Literárny život a jednou z podmienok, aby ho pod novým menom zaregistrovali, bol odchod troch redaktorov: Rudolfa Olšinského, Kornela Földváriho a mojej mamy Agnešy Kalinovej.  

čítaj viac
-->
Váš internetový prehliadač je zastaralý

Pre správne zobrazenie stránky si prosím aktualizujte svoj interentový prehliadač. Aktualizovať prehliadač

×